Opublikowany przez: ULA 2011-02-04 10:12:57
Szczególnie nieosłonięta skóra twarzy jest narażona na bezpośredni wpływ wiatru i mrozu. Największym zagrożeniem jest nadmierne wysuszenie skóry, spowodowane m.in. spowolnieniem pracy gruczołów łojowych w niskiej temperaturze. Brak produkowanej przez nie naturalnej osłony lipidowej i wpływ zimnego powietrza oraz wiatru przyczyniają się do znacznego jej wysuszenia. Zjawisko to potęgowane jest dodatkowo przez częste przebywanie w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, w których wilgotność powietrza jest niska. Dodatkowym czynnikiem osłabiającym stan naszej skóry zimą jest zmniejszona ilość mikroelementów i witamin dostarczanych wraz z pożywieniem. Co zatem zrobić, by móc cieszyć się zdrową skórą również zimą?
Odpowiednie kosmetyki na co dzień
Po pierwsze, przygotowując się do zimy zrób przegląd swojej kosmetyczki - nie wszystkie kosmetyki nadają się bowiem do stosowania w tym okresie. Wyeliminuj te, które w składzie zawierają alkohol (np. niektóre toniki czy kremy matujące) – jest on jednym z najsilniej wysuszających składników w kosmetykach. Twoja cera potrzebuje cięższych kremów, które utworzą barierę izolującą od niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dodatkową funkcję ochronną pełnić może zaaplikowany po wchłonięciu kremu odpowiedni podkład. Z tłustością kosmetyków nie należy jednak przesadzać, aby nie doprowadzić do zatkania porów – dobrze jest wybrać półtłusty krem odżywczo-ochronny, najlepiej z filtrem UV.
Codzienna pielęgnacja
W pierwszym etapie pielęgnacji, czyli oczyszczaniu skóry - najlepiej używać łagodnych środków, bez alkoholu i mydła. Dla cery suchej odpowiednie będą mleczka i śmietanki kosmetyczne, dla cery tłustej – żele bez dodatku mydła. Jeśli tylko to możliwe, unikajmy mycia twarzy wodą z kranu. Lepiej przepłukać twarz przegotowaną wodą lub przemyć odpowiednim tonikiem lub płynem micelarnym.
Po właściwym oczyszczeniu skóra dobrze przyjmie cenne składniki z aplikowanych w dalszej kolejności kremów czy masek. Jak już wiemy, wybór odpowiedniego kremu jest niezwykle ważny. Przed planowanym wyjściem na mróz, lepiej nie stosować tradycyjnych kremów nawilżających zawierających w swoim składzie dużą ilość wody, która przy ujemnych temperaturach mogłaby zwyczajnie zamarzać na naszej twarzy, silnie podrażniając skórę. W przypadku skóry suchej można użyć treściwych kremów półtłustych lub tłustych. Dla cery tłustej polecane są nieco lżejsze, półtłuste kremy odżywcze. Jeśli boimy się zatkania porów, kremy takie warto stosować przynajmniej na narażone na przesuszenie miejsca – policzki, nos, okolice oczu.
Istotne jest też stosowanie kremów na noc. Nie zaszkodzą nam kremy nawilżające, ale jeśli skóra wymaga intensywniejszej regeneracji - polecane są kremy odżywcze lub aplikowane co pewien czas bezpośrednio na skórę twarzy: ampułki regenerujące. Na noc warto też zastosować dobry krem pod oczy, który odżywi i zregeneruje delikatną i cienką warstwę skóry w tej okolicy.
Ekstremalne warunki
Zima to świetny czas na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Wybierając się na narty, sanki czy nawet dłuższy spacer, powinniśmy pamiętać o znacznie intensywniejszej niż na co dzień ochronie skóry. Szczególnie na nieosłoniętych stokach, nawet niewielki mróz za sprawą wiatru i uderzających w twarz drobinek śniegu, odczuwalny jest jako temperatura znacznie niższa. Dobrym rozwiązaniem dla aktywnych zimą może być ochronny krem lipidowy na zimę: Iwostin, odbudowujący naturalną strukturę lipidową skóry oraz posiadający niezbędne filtry przeciwsłoneczne. Jeśli przebywamy na stoku przez dłuższy czas, pamiętajmy o powtarzaniu aplikacji kremu co kilka godzin.
Nie tylko skóra twarzy
Wyjątkowej ochrony wymagają usta, ponieważ pokryte są bardzo cienką warstwą rogową i nie posiadają gruczołów łojowych. Aby zapobiec ich spierzchnięciu i pękaniu, przez całą zimę przed wyjściem na mróz powinniśmy stosować pomadki lub balsamy ochronne (np. Tisane - balsam do ust z miodem), natłuszczające usta. Jeśli wybieramy się na stok lub spacer w słoneczny dzień, dobrze by zawierały one także filtry UVA i UVB.
Zwróćmy też uwagę na pielęgnację cienkiej i posiadającej niewielką podściółkę tłuszczową skóry dłoni. Jeśli mimo noszenia ciepłych rękawiczek zaobserwujemy wysychanie, szorstkość lub zaczerwienienie dłoni, zastosujmy gęsty, odżywczy krem o tłustej konsystencji. Lekkie kremy pozostawmy na cieplejsze pory roku - zawierają dużą ilość wody, dlatego nigdy nie stosujmy ich bezpośrednio przed wyjściem na mróz.
Zimowa pielęgnacja stóp powinna opierać się przede wszystkim na codziennej kąpieli i usuwaniu zrogowaciałego naskórka, a następnie wmasowaniu sporej porcji kremu. Dobrze jest, gdy krem ten zawiera mocznik, składnik odpowiednio zmiękczający naskórek i zatrzymujący wodę w głębszych warstwach skóry stóp. Regularne stosowanie tych kremów zapewni skórze właściwą ochronę, powinno zapobiec także bolesnemu pękaniu skóry na stopach.
Nie zapominajmy również, by odpowiednio pielęgnować skórę „od wewnątrz” przez stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Można wspomóc ją suplementacją, stosując np. Capivit Hydrocontrol, preparat zawierający witaminę A, witaminę E oraz olej z nasion ogórecznika będący źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i pomocny w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia wewnętrznych warstw skóry.
Warto zadbać o właściwą ochronę skóry zimą, by uniknąć nieprzyjemnych podrażnień i zapewnić jej zdrowy wygląd - nawet w tak niekorzystnych dla niej warunkach. Pamiętajmy też, że dobra pielęgnacja w tym okresie pozwoli nam powitać zbliżającą się wiosnę zdrową i promienną cerą.
Źródło:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.